Rozhledny a vyhlídky

Rozhledna Podvrší – Veselice

Známá rozhledna stojí na kopci Podvrší (590 m n. m.) asi 0,5 km od osady Veselice. Rozhledna je umístěná od roku 2001 na železobetonové telekomunikační věži a má ochoz umístěný ve výšce 32 m nad terénem. Otevřená je každoročně od května do října a nebo po individuální domluvě. Jejím provozovatelem je obec Vavřinec.

www.rozhledna-veselice.cz

Alexandrova rozhledna

Nejstarší kamenná rozhledna na Blanensku s poměrně pohnutými osudy stojí na kopci Špičák (496 m n. m.) nad Adamovem již 125 let. Po rozsáhlé rekonstrukci provedené v roce 2009 se její ochoz nyní nachází ve výšce téměř 14 m nad terénem. Nabízí zajímavé výhledy do údolí Svitavy a na okolní lesy. Je celoročně volně přístupná.

www.alexandrovka.webnode.cz

Babí lom u Brna

Patnáctimetrová rozhledna vznikla nedaleko Lelekovic v roce 1961 na jižním vrcholu skalního hřebenu Babího lomu (562 m n. m.) v místě, kde již dříve stál vyhlídkový altán. Tato rozhledna je celoročně volně přístupná. Projekt patnáctimetrové betonové věže vypracoval brněnský architekt Mojmír Korvas a realizaci provedli členové tělovýchovné jednoty Sokol Lelekovice, kteří více než sto kubíků písku, kamene a dalšího materiálu sami vynosili až na hřeben.

www.lelekovice.cz

Malý Chlum

Devět metrů vysoká rozhledna na kopci Malý Chlum (488 m n. m.) u obce Obora byla postavena v červenci 2005 tesařem Janem Opatřilem z Doubravice nad Svitavou. Iniciátorem stavby byl Svazek obcí Svitava. Jednoduchá celodřevěná stavba má dvě vyhlídkové plošiny přístupné po žebřících a je celoročně volně přístupná.

www.na-rozhledny.cz
 

Spešovská rozhledna

Od 1. 9. 2012 je ve Spešově otevřena dřevěná, 7,7 m vysoká rozhledna. Stavba vyprojektovaná Ing. Milošem Bacíkem je volně přístupná a nachází se nedaleko spešovského koupaliště v polní trati zvané Polodíly. U koupaliště je možno zanechat na parkovišti auto a odtud pokračovat k rozhledně pěšky  po značené lesní cestě. Z rozhledny je dobře  vidět krajina od Blanska až po Oboru a rozhlednu na Malém Chlumu.

www.spesov.cz

Zdroj: www.blanensko.cz


 Facebook